Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Kinžalnaja, kinžalka

Moderní rychlostřelecká technika pocházející z Ruska. Dá se najít pod oběma uvedenými názvy - oficiální je tuším "kinžalnaja", ale mně se víc líbí "kinžalka". Název je odvozen od dýky (kinžál), jelikož technika má být podobně rychlá a pohotová. Mezi její neobvyklé přednosti patří mimo jiné i elegance; lučištník střílející touto technikou působí současně vznešeně i smrtonosně. Není divu, že modifikaci právě této techniky přisoudili tvůrci filmového Pána prstenů Legolasovi. Dalšími výhodami jsou slušná rychlost, a tahání šípů přímo z toulce.

Autorem techniky je Rus vystupující pod přezdívkou SeregedelReal. Asi známějším představitelem je ale Iza Privezenceva, která je - coby roztomilá žena - samozřejmě mnohem zajímavější.

 

Uložení šípů - v toulci na zádech.
Oddělení šípu - vytažením z toulce mezi palcem a ukazováčkem s prostředníčkem.
Založení šípu - tahem zevnitř. Zadní ruka vychází také zevnitř.
Napnutí tětivy - držení "hrabičky zevnitř nad šípem". Napíná výhradně zadní ruka.
Rychlost: ~ 1 šíp za 2 sekundy

Technika mi nepřišla těžká na naučení, spíš je důležité mít vhodný a dobře vyladěný toulec. Kvůli tasení ze zad by byly lepší i kratší šípy, než standardních 80cm ... a nebo delší ruce. Je nutné střílet se zadní rukou zevnitř, ale to mi nedělá problémy; naopak se mi to spíš líbí.

Moje napodobení vysvětlení techniky: