Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

3 šípy za 1,5 sekundy?

Od proslulého videa Larse Andersena se každý pořádný rychlostřelec snaží dosáhnout tří výstřelů za 1,5 sekundy, protože ví, že to píšou v Saracen Archery. Jenže oni to v Saracen Archery tak docela nepíšou. Ten klíčový text je velmi krátký, jde o kapitolu 25, odstavec vii, nadepsaný jako On Determining Dexterity. Konkrétně tam píšou toto:

Quickness and ease in using your hands are a commendable asset in battle. If you wish to determine your dexterity and rate of shooting, you take three arrows and stand and shoot over sixty bows' distance. If you can shoot the third and only see the dust of the first after that third arrow has already left your hand, you are fast enough. If you can't, you must practise holding the arrows all together between your fingers and shoot in this way. You keep on practising until you achieve your goal.

Je to samozřejmě překlad, takže mohlo dojít k odchýlení od původního významu. V původním textu o rychlosti střelby nic jiného není. Ty 3 šípy za 1,5s jsou zmíněny v komentáři překladatele ke kapitole 25, konkrétně v komentáři č. 5. I ten je odvozený od anglického překladu. Není tam žádné vysvětlení jak k tomu dospěli, pouze hned na začátku říkají, že původní text převedený na moderní jednotky znamená ty 3 výstřely dohromady za 1,5 s.

Moje interpretace

Já jsem přesvědčený, že se autoři komentáře částečně spletli, a částečně se vyjádřili tak, že to nahrává dalším misinterpretacím.

Vzdálenost - 60 délek luku je poměrně přesně určená vzdálenost. Když budu počítat délku luku jako 1,5m (což těm blízkovýchodním celkem odpovídá), vychází těch 60 délek na 90m. Text ale říká "OVER sixty bows' distance", což může (nemusí) znamenat "více než 60 délek luku". Autorovi textu nemuselo jít o to určit přesnou vzdálenost, ale jen klást důraz na to, aby to lučištník nešudlal, a střílel s pořádným nátahem, aby šíp aspoň těch 90m uletěl. Je tedy možné, že střelec mohl delším výstřelem získat víc času na založení dalších šípů. K přesnějšímu určení významu by posloužil originální text, ale bohužel arabsky neumím; počítejme tedy že se střílí přesně na 90m.

Čas - text říká že máme vystřelit třetí šíp, a teprve potom vidět jak se zvedá prach z dopadu toho prvního. Na střelbu tří šípů máme tedy tolik času, jak dlouho trvá, než jeden šíp dopadne do vzdálenosti 90m. Nemůžu to teď zkoušet, ale začal jsem počítat. Takže šíp z tradičního luku se pohybuje rychlostí okolo 60m za sekundu; 90m tedy urazí za 1,5 sekundy. Voilá - to je přesně totéž co tvrdí autoři komentáře. Že by to taky nezkusili?

Šíp totiž na vzdálenost 90m letí po oblouku, a tím pádem musí urazit větší dráhu. Navíc kvůli slůvku OVER zmíněném výše je možné, že bylo umožněno střelit i dál, a tudíž získat víc času. Celkově bych soudil, že na výstřel tří šípů měli aspoň 2s.

Čas na 1 šíp - No budiž; tři šípy za 2s je sice pomalejší, ale pořád ne o tolik. Opravdu? Originální text praví, že třetí šíp už musí být ve vzduchu když uvidíme prach od dopadu prvního. To znamená vystřelit šíp, zasadit druhý, vystřelit, zasadit třetí, vystřelit. Čas se počítá až když první šíp vyletí do vzduchu - za ty dvě sekundy je tedy potřeba zasadit a vystřelit pouze dva šípy. Takže ve skutečnosti při dlouhé sérii by rychlost vycházela na 1 šíp za 1s.

Souhrn

Mohlo dojít k chybám při překladu, ale to nemám jak ověřit, takže předpokládejme že ne. Autoři komentářů zřejmě neodhadli dobře jak dlouho šíp na těch 90m letí, a nevzali v úvahu, že možná bylo možné střílet i dál. Jinak měli celkem pravdu, ale vyjádření "3 šípy za 1,5 sekundy" je trochu nešťastné. Protože svádí k tomu čísla vydělit a prohlásit, že šíp musí být založen a vystřelen za 0,5s, zatímco původní text tvrdí, že se za daný časový úsek měly založit a vystřelit šípy pouze dva. Můj celkový závěr je, že cílem bylo vystřelit 1 šíp za 1 sekundu. I to je parádní rychlost, která minimálně pětinásobně přesahuje rychlost střelby anglických lukostřelců.

Jinak celé tohle cvičení je klasické "udržet ve vzduchu co nejvíc šípů", což se cvičilo v mnoha lukostřeleckých kulturách. A Saracen archery vlastně říká, že když udržím ve vzduchu tři šípy, tak jsem dostatečně dobrý. Když si vzpomenu na knížku Rolf zálesák od E.T. Setona, vychází mi, že Saracéni v tomto měli nižší nároky než indiáni v Kanadě. Tam se za dobrý výsledek považovalo 5 šípů ve vzduchu, ale ti nejlepší dosahovali až osmi. I když je pravda, že tam se nezmiňuje na jakou vzdálenost stříleli, a při jiné příležitosti se zmiňuje dostřel něco přes 200m. Jestli stříleli na 200 metrů, tak měli víc času než první šíp dopadl, a nakonec by to taky vycházelo na něco jako 1 šíp za 1 sekundu.

DOPLNĚNÍ: Tak už jsem měl možnost si zastřílet trochu do dálky. Můj 40lb reflexní luk dostřelí tak 70-80m. Na tu vzdálenost šípu trvalo necelých 3,5 sekundy než dopadl. To je ještě o kus víc než s čím jsem počítal ... i když vezmu v úvahu,že ze silnějšího luku by to letělo rychleji, tak pořád ta doba bude kolem tří sekund. To dává 1,5 sekundy na založení a vystřelení šípu.

Tři šípy jsem sice ve vzduchu neudržel, ale bylo to o kousek, a s trochou tréningu se to určitě povede. Na velkou vzdálenost se holt nedá flákat nátah. Takže celkově toto cvičení není tak těžké, i když člověk není arabský lukostřelecký mistr.