Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Držení tětivy - hrabičky

"Hrabičkové" držení je to, co se dnes učí prakticky všude v rámci sportovní lukostřelby. Při držení se nepoužívá palec. Ostatní prsty se ohnou, a obejmou tětivu. Tětiva může být zaklesnuta za poslední články prstů, ale i za druhé nebo dokonce první články.

Moc se neříká že hrabičkové držení má spoustu užitečných variant.
1) Ruka může být přiložena k tětivě zvenčí (což je obvyklé), ale i zevnitř. Při druhé variantě musíte mít loket vytočený nahoru a prsty jsou na tětivě v opačném pořadí (ukazováček nejníž).

2) Tětiva může být zaklesnuta za různé články prstů. Učí se vždycky zaklesnutí tětivy za poslední články prstů, jelikož potom je snažší tětivu uvolnit správně, aniž by to ztlumilo výstřel a pohnulo s namířením. Prakticky lze tětivu zaklesnout i za druhé nebo první články.

3) Šíp se obvykle drží mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Lze ho nicméně držet mezi kterýmikoli dvěma prsty, i když je to zpočátku nezvyklé. Držení mezi prostředníčkem a prsteníčkem, případně mezi prsteníčkem a malíčkem, se využije hlavně když máte šípy už předem připravené mezi prsty.

4) Nemusí za tětivu nutně zabírat všechny čtyři prsty. Obvykle zabírají tři (bez malíčku), případně jen dva (bez malíčku a prsteníčku).

Pokud si ke čtyřem prstům přidáte i palec, získáte možnost přidržovat šíp i mezi palcem a ukazováčkem. Palec za tětivu nezabírá, pouze šíp přidržuje. Potom můžete mít i všechny prsty na tětivě pod šípem (šíp drží palec o hranu ukazováčku), resp. zevnitř nad šípem (při držení zevnitř je ruka otočená).

Varianta držení zvnějšku, s ukazováčkem nad šípem a dvěma prsty pod šípem je ta, co se u nás nejčastěji používá. Anglicky se často nazývá mediterranean draw, snad proto, že toto držení používali Řekové. Variantu držení zvnějšku se všemi prsty pod šípem jsem viděl pod názvem apache draw.

Já tady v textu budu používat názvy jako "hrabičky zvnějšku pod šípem" (což je ten apache draw) nebo "hrabičky zevnitř nad šípem" (což je totéž, jenže zevnitř). Jiným variantám budu říkat pouze "hrabičky zevnitř" nebo "hrabičky zvenčí", přičemž další detaily buď vyplynou z textu a nebo je popíšu.

Hrabičky jsou ve většině variant dost silné, aby udržely i nejsilnější luky. Hrabičky používající palec k fixaci šípu mají výhodu, že vytvářejí mírný tlak, který při vhodném nasazení šípu tento tiskne k lučišti. Šíp je potom při míření mnohem stabilnější, a drží i při běhu nebo jízdě na koni.

 


Klasické hrabičky zvenku - mediterranean draw
Klasické hrabičky zvenku - mediterranean draw
Jiné hrabičky zvenku
Jiné hrabičky zvenku
Hrabičky zvenku pod šípem (apache draw)
Hrabičky zvenku pod šípem (apache draw)
Hrabičky zevnitř
Hrabičky zevnitř
Hrabičky zevnitř nad šípem
Hrabičky zevnitř nad šípem
Pozice lokte při použití hrabiček zevnitř
Pozice lokte při použití hrabiček zevnitř