Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Lukostřelba v boji

Když se vám zachce pojmout svoji lukostřelbu jako bojové umění, narazíte na mnohá nepochopení. Problém je v tom, že bojové využití luku mělo a má mnoho dost rozdílných podob. Představte si středověké Angličany, starovké Peršany, Čingischánovy Mongoly, nějaké prériové indiány a současné obyvatele rovníkové Afriky. Každé z těchto etnik lukem a šípy zabíjí či zabíjelo lidi, a přitom každý na to jde úplně jinak. Někdo má velmi lehký luk, jiný střední, další velmi silný. Někdo při střelbě stojí, jiný jede tryskem na koni, další běhá a uskakuje. Někdo střílí ze dvou set metrů, jiný ze vzdálenosti několika kroků. Někdo obloučkem, jiný přímo. Existuje nepřeberné množství bojových taktik, které se někdy s úspěchem používaly či používají k zabíjení lidí lukem a šípem.

Když se potom řekne "bojová lukostřelba" (podle vzoru "bojové umění"), tak jak by to mělo vypadat? Tolerantnější lukostřelci řeknou "jakkoli, pokud ti to proti tvým nepřátelům funguje" - a to je i můj názor. Ti méně tolerantní vás zase zkritizují ať si vyberete cokoli.

V našich končinách vybudovali lukostřeleckou tradici středověcí angličtí lukostřelci, takže jejich styl boje má u nás největší zastání a největší podporu. Pokud si vyberete toto, tak nejen že nebudete vystaveni takovému posměchu, ale navíc najdete i nějaké učitele a vzory. Jízdní lukostřelba po vzoru asijských stepních národů má zase slušnou tradici v Maďarsku, i se tam systematicky vyučuje.

Já ovšem jezdec nejsem, zato se mi zalíbila rychlá střelba, lehčí luky a kontaktní akce. Tím jsem asi sklouznul ke stylu těch různých domorodců; ačkoli se domnívám, že podobný přístup k lukostřelbě bychom našli i leckde v civilizovaném starověku. Dělám to pro zábavu, ale nebavilo by mě to, kdyby to nemělo nějakou bojovou aplikaci. Takže většinu své bojové lukostřelby beru jako takovou civilní přípravu na hypotetický boj s lukem v primitivně-domorodém stylu. S tím, že si pravděpodobně nikdy nevyzkouším jestli by to fungovalo.

To, co tady budu prezentovat, budou moje kroky na poli bojové lukostřelby. Předem upozorňuju že nejde o žádné existující bojové umění, ani o systém sebeobrany. Je to spíš sada potenciálně bojově využitelných lukostřeleckých dovedností, cvičených pro mou vlastní zábavu. Něco jako když chodíte jednou týdně na historický šerm a přitom nechcete nikde dělat vystoupení.

 

V této sekci můžete pokračovat na následující stránky: