Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Držení tětivy - palcový záběr

K natažení se používají pouze dva prsty - palec a ukazováček (místo ukazováčku občas i prostředníček). Ostatní prsty jsou volné a můžou tudíž třeba držet šípy, nebo chladnou zbraň. To je velké plus této techniky. Používá se to docela příjemně. Jistou nevýhodou je, že palcové držení vám při většině způsobů zakládání šípu nevyjde samo, musíte do něj přehmátnout. Nemusí to být velké zdržení, ale jisté zdržení to je.

Při palcovém nátahu se ruka k tětivě přikládá zvnějšku. Palec obemkne tětivu těsně pod šípem, a ukazováček se přes něj přiklopí, aby ho pomohl držet. Může to vypadat různě (podle toho co vám sedí), ale pointa je vždy v tom, že za tětivu zabírá pouze palec. Lze vymyslet i různé alternativy tohoto držení, které směle používejte, pokud vám sedí. Arabský rukopis zmiňuje 6 různých podob držení; liší se ale v detailech, a dle mého soudu nemá smysl je rozebírat. Každý nechť si konrétní podobu vybere podle sebe.

Hrana ukazováčku může (nemusí) tlačit šíp lehce směrem dovnitř. Když tedy máte šíp založený zvnějšku, takto ho tlačíte proti lučišti. To velmi přidává na stabilitě, a nestane se, že se šíp v nevhodnou chvíli od lučiště odkloní. Je to velmi užitečná vlastnost pro střelbu v pohybu (běhu a nebo jízdě na koni).

Aby se tětiva do jediného prstu moc nezařezávala, používal se tzv. palcový prstýnek (thumb ring). Ten se nasadil na palec širokou stranou dovnitř, a o něj se tětiva při výstřelu opírala. Má to význam pokud používáte silný luk a nebo střílíte hodně a na palci se vám dělají puchýře. Bohužel, můj velmi krátký pokus o jeho použití selhal, jelikož mi znemožňil rychle zakládat šípy. Výhledově se tomu ještě budu věnovat.

Palcový záběr byl hodně oblíbený v Asii. Používali to Japonci, Číňani, Mongolové, Turci, Arabové, a bůhví kdo další. Pravděpodobně to má něco společného s reflexními luky. Reflexní luky jsou totiž obvykle poměrně krátké, a při plném natažení se tětiva docela dost kolem prstů zadní ruky sevře. Pokud máte na tětivě pouze jeden prst (jako při palcovém záběru), tak sevření tolik nevadí.

 


Palcový záběr
Palcový záběr