Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Jack Fang, Ali - Čínská tradiční

Když jsem viděl tuhle techniku, ze srdce jsem se zasmál nad svou původní představou že obecnými principy postihnu všechny možnosti rychlostřeleckých technik. Tato technika se vymyká hned několika mým kategoriím, přitom je krásně jednoduchá, jistá a funkční. (na videu prvních cca 45s).

Viděl jsem to na videu, které jsem posléze nemohl najít, když jsem to dával sem na web. Teď jsem ho našel, takže tu už je. A mýlil jsem se, Jack Fang tuto techniku neoznačuje jako tradiční; prý se ji naučil od čínského výrobce luků, ale o její historii jinak nic neví.

Uložení šípů - v toulci u pasu.
Oddělení šípu - Šíp se uchopí za konec levou rukou mezi natažený ukazováček s prostředníčkem, a proti nim palec. Šíp směřuje dolů do dlaně.
Založení šípu -  Přední ruka s lukem se sklopí v lokti k hrudi, takže luk jakoby míří ven a dolů. Zadní ruka se šípem současně sáhne k tětivě tak, aby natažený ukazováček s prostředníčkem tětivu nabral, a posloužil jako kolejnice k dovedení drážky šípu; během tohoto pohybu palec upraví natočení šípu rolováním. Je potřeba to nacvičit tak, aby šíp sedl na správné místo na tětivě, ale jinak je to jednoduché. Jakmile šíp zapadne na tětivu, přední ruka se i s lukem narovná zpátky, a zadní si současně přehmátne na požadované držení. Já mám momentálně puchýř na palci, takže střílím nečínskými "hrabičkami".

Napnutí tětivy - podle chuti, napínání aspoň částečně přední rukou to zrychlí,protože luk začíná někde u hrudi.
Rychlost: ~ 1 šíp za 2-3 sekundy

Moje provedení a vysvětlení techniky

 

Ali

Byl jsem upozorněn Jiřím Šoulákem že Ali (provozovatel alibowshop.com ) střílí podobně. Ta technika je opravdu skoro stejná (možná dokonce právě od něj se to Jack Fang naučil), rozdíl je v tom, že Ali má šípy v přední ruce a ne v toulci. Nakonec jsem na to udělal samostatné video, které sem dávám. Originální video s Alim bylo na facebooku, odkud to vložit nejde (a nebo to neumím), takže se podělím aspoň s mojí prezentací.