Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Proč se zajímat o rychlou lukostřelbu?

1) Protože nikomu neuškodí, když se naučí spolehlivý způsob zakládání šípu, při kterém se nemusí koukat pod ruce. I kdyby byl desetkrát pouze sportovcem pro kterého rychlost nehraje roli, stejně to vypadá líp když šíp zasazuje s takovou jistotou, že nemusí spustit oči z terče.

2) Protože si chcete vyzkoušet trochu jinou, méně obvyklou lukostřeleckou disciplínu.

3) Protože se chcete stylizovat do historického období. Spousta národů některé rychlostřelecké techniky stoprocentně používalo. Já jsem přesvědčen že prakticky všechny, nicméně najisto to víme u arabů/peršanů/turků (z Arab archery a Saracen archery) a u indiánů (např. od E.T.Setona). Doklady o šípech držených v přední ruce máme i z Evropy (tapiserie z Bayeux), šípy držené mezi prsty zadní ruky zase známe z Číny i Japonska. Obojí není úplně stoprocentní doklad rychlé lukostřelby, nicméně poměrně spolehlivý je. O Hunech, Avarech, Skytech a podobných národech toho z tohoto hlediska moc nevíme, ale předpoklad, že rychle střílet uměly, je asi oprávněný, protože to k jejich stylu boje prostě sedí.

4) Protože chcete s lukem zažít taky nějakou akci, a věčné střílení na barevné terče kdesi v dálce vás nebaví. Rychlá lukostřelba je akční, a z tohoto pohledu velmi uspokojivá. Nemusí to lákat každého, ale pokud k tomu máte sklony, tak rychle zjistíte, že je to vážně sranda. A taky nějaký ten adrenalin.

5) Protože se vám líbí některý z filmových hrdinů (Legolas, Arrow), kteří rychle střílí. Případně některý z žijících "hrdinů" jako je Lars Andersen nebo Lajos Kassai. Ve filmech dosahují rychlosti střelby hlavně kreativním střihem, nicméně do značné míry se to dá v reálu napodobit.

6) Protože to prakticky využijete na LARPech a dřevárnách, případně v archery aréně. Tohle je asi nejpodobnější skutečnému boji lukem, k čemu se v životě dostanete. Vzhledem k bezpečnostním omezením takové boje probíhají poměrně dost kontaktně, a za daných okolností hraje rychlost střelby naprosto klíčovou roli.