Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Držení šípu v přední ruce

Šípy můžete držet buď na vnější, nebo na vnitřní straně lučiště. Dále hroty můžou směřovat buď nahoru, nebo dolů. A za třetí, můžete šípy držet v pěsti spolu s lučištěm, a nebo je mít mezi prsty.

1) Vnitřní nebo vnější strana lučiště. Tohle je jednoduché - šípy musíte držet na té druhé straně než zakládáte šíp, jinak by překážely. Výjimkou je luk s oknem; když máte dostatečně velké okno, tak lze šípy držet na stejné straně aniž by výstřelu překážely. Je taky dobré upozornit, že šípy na vnější straně luku snáz nahmátnete, jelikož při cestě zadní ruky k nim nic nepřekáží.

2) Hroty nahoru nebo dolů. Tady záleží pouze na vás, odkud je vám pohodlnější šípy vytahovat. Šíp vždy chytáte třemi prsty za jeho konec, a jde jen o to, jestli ten konec je nahoře nebo dole. Pokud je konec dole, musíte luk před uchopením šípu naklonit nahoru, takže potom luk do výstřelu budete sklápět shora. Pokud máte konce nahoře, funguje to naopak.

3) V pěsti nebo mezi prsty. Mezi prsty se vejde víc šípů, a máte je pěkně rozdělené do jednotlivých várek. Pokud šíp odebíráte vykláněním, tak vám oddělení várek může pomoct s tím, abyste nevykláněli šíp, který se při vyklonění zasekne za ostatní. Pozice mezi prsty vám také pomůže pokud chcete mít šípy vůči lučišti pod úhlem.

Na druhou stranu při napnutí silnějšího luku se vám prsty můžou bolestivě skřípnout mezi šípy - ve chvíli, kdy přední ruka luk pevně sevře. Tohle se mi stávalo často, dokud jsem neokoukal jak to drží Lajos Kassai. Nejdřív jak jsem to držel já - svazek šípů jsem obemknul ukazováčkem a prostředníčkem přední ruky (je to někde dole na fotce). Tohle funguje, ale jenom s málo šípy. Jakmile jich je hodně, začnou skřípat prsty.

Od Lajose Kassaie jsem odkoukal následující fintu. Nejdřív přiložíte nějaké šípy k lučišti a obejmete je celou rukou (jako pro držení v pěsti), potom můžete nadzvednout malíček a pod něj strčit pár dalších šípů, případně potom nadzvednout ještě ukazováček a pod něj strčit dalších pár šípů. Dokud je prostředníček a prsteníček na dně (resp. žádný šíp nejde pod některým z těchto prstů a potom nad jiným), tak šípy prsty neskřípnou. 

Odebírání šípu

Šíp lze odebírat buď vytažením, nebo vykloněním.

1) Vytažením. Šíp chytnete mezi prsty za jeho konec, a z přední ruky ho vytáhnete jako kdybyste ho tahali z toulce.

2) Vykloněním. Šíp chytnete třemi prsty za jeho konec, a z původně svislé polohy ho vykloníte do pozice proti terči. Při vyklonění by se měl šíp oddělit od svazku a vyklouznout mezi prsty do střelecké pozice. Je to rychlejší než vytahování, ale zase záleží na pořadí, ve kterém šíp berete. Pokud se pokusíte vyklonit šíp odněkud zprostřed svazku, tak se zasekne za ostatní šípy a vyklonit se nedá. Při vyklánění je užitečné mít šípy mezi prsty, právě kvůli tomu pořadí. Druhá možnost je mít šípy po lučišti rozložené do jedné vrstvy,  brát to od kraje.

Video ukazuje odebírání vytažením a vykloněním.

Výhody šípů v přední ruce

Šípy lze z přední ruky zakládat docela rychle, a současně přitom jde o velice pevné a dobře kontrolované držení. Šípy v přední ruce máte pod výbornou kontrolou během jakéhokoli pohybu. Jak jsem tuhle techniku zpočátku neměl rád, zjistil jsem, že při rychlém běhu funguje jednoznačně nejlíp z toho co dělám.

Nevýhody šípů v přední ruce

Nevýhodou je kapacita. Lajos Kassai takto udrží tuším 15 šípů, ale střílet s něčím takovým už je hodně ošidné, a pokud to nemáte zatraceně dobře propracované, tak se nebudete trefovat. Já takto pohodlně udržím tak 6 šípů, pak už začnu mít problémy. Malou kapacitu lze kompenzovat předpřipravenými skupinkami šípů v členěném toulci - vždy když šípy v ruce dojdou, vytáhnete a chytnete si další připravenou skupinku a střílíte dál.

Další nevýhodou je, že docela závisí na tvaru luku, resp. jeho madla (středu). Jakmile máte modernější madlo tvarované tak, aby dobře sedlo do ruky, tak přestane sedět jakmile si do něj chytnete i jenom pár šípů. Na toto držení jsou nejlepší skutečně tradiční luky s úzkým středem.

Historická zajímavost

Já si šípy držené v přední ruce automaticky spojuji s primitivními africkými domorodci, americkými Indiány, a se starovcěkými jízdními lučištníky. Proto jsem byl překvapen, když jsem lučíštníka s takto drženými šípy našel na známé středověké tapiserii z Bayeaux. Obrázek je tady někde dole na stránce.


V přední ruce zvnějšku
V přední ruce zvnějšku
V přední ruce zevnitř
V přední ruce zevnitř
V přední ruce zevnitř, opeření dolů
V přední ruce zevnitř, opeření dolů
V přední ruce zevnitř mezi prsty
V přední ruce zevnitř mezi prsty
V přední ruce mezi prsty dle Lajose Kassaie
V přední ruce mezi prsty dle Lajose Kassaie
Šípy v přední ruce na tapiserii z Bayeux
Šípy v přední ruce na tapiserii z Bayeux