Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Hry s terčem v běhu

Cvičení v běhu se dají vylepšit tím, že šípy nebudete mít na začátku připravené, ale zapícháte si je do země podél běžecké trasy. Šíp pak musíte za běhu vždy sebrat a rychle vystřelit. Krom jiného to znamená, že musíte dávat pozor na víc věcí.

Dalším vylepšením je umístění překážek na běžeckou trasu, které bude nutné přeskočit či se jim vyhnout. Je to další věc, na kterou musíte dávat pozor. Pokud se vám navíc poštěstí provozovat to v lese, budete mít i překážky, které vám brání ve výstřelu. Budete moci vystřelit jen když výstřelu nic nestojí v cestě. Potom budete řešit i problémy "musím vystřelit dřív, než přeběhnu tenhle průhled, jinak nevystřelím vůbec".

Ale pozor! Čím složitější si trasu uděláte, tím větší máte šanci rozbít nebo ztratit šípy, případně blbě zakopnout a ublížit si. Složitost celého cvičení lze zvýšit složitou dráhou opravdu hodně, až do neúnosna.

Střelba v běhu v kruhu

Vhodným terčem na toto cvičení je balík sena. Běžíte slušnou rychlostí kolem něj dokola, a střílíte šípy tak rychle, jak to jen jde. Tohle cvičení je především tréningem jistoty zasazení šípu i v pohybu. Uvidíte jak vám staticky nacvičené pohyby najednou nebudou fungovat. Vzdálenost zvyšujte až když se vám přestane v rukách všechno sypat.

Pokud máte k dispozici jen plochý terč, běhejte v půlkruhu tam a zase zpátky. Při "zase zpátky" jste k terči natočení špatným bokem, takže se před každým výstřelem musíte otočit zády ke směru běhu. Ale prostorový terč typu toho balíku sena je lepší.

Střelba v běhu obloukem

Začínáte ve větší vzdálenosti od terče a z boku. Vystřelíte odtamtud a běžíte obloukem, který vás přivádí blíž k terči, a zase dál od něj jakmile ho minete. Během celého běhu po oblouku střílíte na terč. Vzdálenost se tedy mění, čímž se to celé stává těžším. Dále v první půlce oblouku střílíte dopředu (jako při útoku), kolem půlky do boku, a v druhé půlce dozadu (jako při útěku). Během celého oblouku tedy střílíte z různých pozic.

Střelba na cestě

Na tuhle hru potřebujete delší hlinitý svah. Na tento svah podél jeho úpatí položíte řadu terčů (ideální jsou kartonové krabice), k sobě tak blízko, jak si troufáte. Postavíte se kus před první krabici, vyběhnete podél svahu a střílíte. Na každý terč máte jeden šíp, a musíte ho vystřelit včas, než terč přeběhnete.

Střelba s taženým terčem

Vezmete kus provazu a jeden konec si přivážete k pasu. Na druhý konec přivážete terč, například kartonovou krabici. Provaz berete tak dlouhý, jak moc si věříte a jak velký je terč - řekněme pro začátek 4-5m. Potom vyběhnete po hlinité ploše, a vaším cílem je co nejrychleji pálit dozadu po terči, který za sebou táhnete. Nejlepší je běhat ze svahu dolů, protože šípy co minou se lépe zabodnou, neletí nikam do háje. Smyslem hry je zase jinak procvičit rychlou střelbu za běhu, a navíc trénovat střelbu dozadu na pronásledovatele.

Rodina se mi smála, když mě viděla běhat s krabicí na ocásku. Nicméně já si to nevymyslel, tento způsob tréningu zmiňuje Arab archery; jen tam sedí střelec na koni, a terč je přivázaný ke koňskému postroji. Každopádně je tahle hra docela zábavná, i vám trochu vylepší kondici.