Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Šíp pro začátečníka

Když kupujete luk, potřebujete k němu i šípy. Poměrně záleží na tom, aby šípy byly s lukem rozumně sladěné. U šípů je důležitý takzvaný spine, což je v podstatě pružnost šípu; vhodný spine lze určit podle síly luku. Nejlepší je vybrat si luk, a pak se optat výrobce (nebo prodejce) jaké šípy by k němu doporučil. Od těch si kupte 10ks, a máte slušnou jistotu, že vaše netrefy budou způsobeny vámi a ne vaším vybavením.

Udělejte to takto i když máte zálusk na jiné šípy, nebo zvažujete vlastní výrobu. Pokud jste z luku nikdy pořádně nestříleli, tak pravděpodobně dobré šípy stejně nevyrobíte, a jiné zase nedokážete posoudit. Experimentujte až po nějaké praxi. Těch 10 šípů může být docela drahých, třeba přes polovinu ceny luku. Nicméně při tomto prvním nákupu na nich nešetřete, a kupte opravdu přesně to, co vám doporučí výrobce. Jistota, že vaše vybavení je v pořádku, je v počátcích nedocenitelná.

Já jsem kupoval na začátku zásadně dřevěné šípy, protože se mi víc líbí. Pozitivum je průměrná cena a historický vzhled. Nevýhodou je, že mají tendence se lámat; laminátové, karbonové či duralové šípy jsou z tohoto hlediska lepší. Možná dobrým kompromisem by byly šípy z bambusu, ale ty jsem nikde neviděl prodávat. Časté lámání mě potom donutilo nakoupit velmi levné laminátové šípy EZ (např. www.luky-jma.cz). Ty žádný spine udaný nemají, střílí všelijak, a jejich plastové letky mi neskutečně vadí. ALE dá se s nimi střílet i v lese do stromů či mezi stromy, a nemusíte se bát, že po každé chybě přijdete o drahý šíp. Na terč mám pořád dobré dřevěné šípy, ale na různé lukostřelecké blbnutí beru ty laminátové.

Pokud se chystáte na rychlou lukostřelbu, zvažte i končíky a jejich upravitelnost. Já jsem si velmi zvyknul na končíky AAE (www.luky-jma.cz), které jsou příjemně masivní, mají dobrý tvar, a dají se dobře upravit nad svíčkou. Lze taky velmi úspěšně střílet s dřevěnými šípy bez končíku, pouze s drážkou. Tam je navíc výhoda, že tvar konce šípu a drážky si můžete podle libosti upravit nožem a pilníkem.