Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Toulec

Nedlouho poté, co jsem pořídil luk, jsem zatoužil i po toulci. Coby amáterský koželuh mám spoustu skvělého materiálu na výrobu, ale jak má toulec vypadat? Našel jsem asi 150 různých variant, mezi kterými jsem nedokázal rozhodnout. Nakonec jsem udělal jednoduchý válcový (resp s oválným průřezem) měkký toulec k pověšení k pasu. Plus mínus to fungovalo, a tak jsem toulce už dál nezkoumal. Když už jsem ale vytvořil tento web, usoudil jsem, že nastal čas zjistit o toulcích něco víc.

Typickým materiálem na výrobu toulce je kůže. Prakticky jakákoli, od tvrdé nečiněné (rawhide) kůže z buvola, přes kožešinu po měkkoučkou činěnou useň z kozy. Najdeme vhistorii ale i toulce z jiných materiálů, například z plátna (anglický "arrow bag"), nebo z tlustého bambusového válce.

Varování - po celém světě a v celé historii se používalo neuvěřitelné množství druhů toulců. Popis zřejmě nebude vyčerpávající, ale aspoň zachytí pár významných faktů.

Toulce lze rozdělit podle několika hledisek.

Podle umístění

Podle složitosti

Jednoduché toulce

Jednoduchý toulec je v podstatě jenom podlouhlý, vhodně tvarovaný "pytel" na šípy. Má jeden, nijak nečleněný prostor. Rozdělil bych ho na několik typů.


Členěné toulce

Členěný toulec nemá jeden prostor na šípy, nýbrž několik. Různé prostory potom dělí šípy na skupiny až po jednom jediném šípu.

K čemu je to dobré?

Výhodou členěného toulce je tedy mnohem lepší organizace šípů a z toho plynoucí vyšší rychlosti odebírání šípů, nevýhodou pomalé plnění. Když prostě chcete mít v toulci šípy oddělené po jednom, tak si je tam nejdřív musíte po jednom zastrkat. Při střelbě na terč je to otrava, při střelbě v bitvě by vám to nevadilo (šípy si chystáte před bitvou, kdy je času dost, ale střílíte v bitvě, kdy potřebujete každý zlomek sekundy).

Způsoby členění toulcového prostoru

Jaký toulec si tedy mám pořídit? Který je nejlepší?

Sice tady budu radit, ale jsou to jen moje osobní preference, a jiný člověk může mít jiné. Pro rychlou lukostřelbu považuji lepší toulec u pasu, se šípy skloněnými dopředu. Líbí se mi členění toulcové kapsy, které umožní rozdělit šípy na předem připravené skupinky; je to šikovné, a člověk si připadá jako největší king, když jen sáhne k pasu a hned má v ruce další sérii šípů.


Arrow bag s plošným mezerníkem
Arrow bag s plošným mezerníkem
Korejský bambusový toulec
Korejský bambusový toulec
Turecký plochý toulec
Turecký plochý toulec
Jedna z možných podob řadového mezerníku
Jedna z možných podob řadového mezerníku
Japonský toulec s jinou variantou řadového mezerníku
Japonský toulec s jinou variantou řadového mezerníku