Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Kassai nebo Grózer?

Když zatoužíte po reflexním luku asijského typu (takovému, kterému se říká taky "jezdecký luk" nebo "horsebow"), patrně se velice rychle dostanete ke dvěma výrobcům - Lajosovi Kassaiovi a Csabovi Grózerovi. Oba jsou maďaři (a tedy sídlí k nám docela blízko), mají dobré reference, přijatelné ceny luků a oba jsou dost známí. Logicky se pak nabízí otázka - od kterého z nich mám luk koupit, abych neudělal chybu?

Jelikož už vlastním luk od každého, tak se odvážím napsat co o nich a jejich výrobcích soudím. Nejdřív ale vypíchnu to, co mají oba společného - luky obou dvou jsou dobré, a ať zvolíte kteréhokoli z nich, nešlápnete vedle. Jistě, najdou se lidé co vyzdvihují Kassaie a zatracují Grózera (nebo naopak), ale to mnoho neznamená. Oba tábory jich mají zhruba stejně.

Lajos Kassai

http://www.lovasijaszat.hu/index_eng.php

Kassaiovo motto zní zhruba "nechci napodobovat to, co dělali předkové, ale chci svými luky sledovat stejné cíle, jako sledovali oni". Jeho luky jsou inspirované tvary luků používaných různými historickými etniky na území Maďarska (Avaři, Maďaři, Hunové atd.) Kassai něcméně neváhá obětovat nebo upravit kterýkoli jejich prvek, pokud má pocit, že to pak bude střílet líp. Má to svoji logiku - moderní máteriály a lepidla mají jiné vlastnosti než historické, takže tvary luku, ke kterým dokonvergovali historičtí výrobci, pro ně nemusí být nejvhodnější. Nota bene když se zaměřujete na výrobu luků o jiných nátahových silách než se v historii používaly.

Kassai vyrábí luky z jakéhosi laminátu (což potom maskuje polepením kůží, stejně jako všichni ostatní), a některé z laminovaného dřeva. Materiál je tedy zcela moderní. Provedení je velmi dobré, až bych skoro řekl že v sobě má jakousi neosobní "tovární dokonalost". Což může být dobře (stejnoměrná kvalita) i špatně (výrobky takzvaně "postrádají duši") - zhodnocení ponechám na každém. Luky střílí každopádně velmi příjemně, mají plynulý nátah, jsou stabilní a tak dále. Kassai se soustředí především na luky o nátahových silách okolo 40lb (plus mínus tak 20), nicméně má i typ, který lze vyrobit v nátahové síle až 110lb.

Velmi příjemné je, že existuje český e-shop prodávající tyto luky, ve kterém je můžete koupit v češtině a za české koruny. Je to tady: http://www.lukostrelbakassai.cz/index.php?l=cze&m=eshop&p=eshop . Dodací lhůta je okolo 1 měsíce.

Csaba Grózer

http://www.grozerarchery.com/index_m.htm

I Grózerovy luky jsou inspirovány historickými vzory, a Grózer se jich dokonce drží věrněji než Kassai. Pokud mluvíme o celkovém vzhledu a nikoli materiálových a konstrukčních detailech, tak tyto luky mají daleko blíž k tomu, aby se jim říkalo repliky. Ačkoli Grózer své luky průběžně vylepšuje a modifikuje, tvarovou věrnost stále zachovává.

To, s čím Grózer hodně experimentuje jsou materiály. Každý typ luku si můžete pořídit v základní a nejlevnější laminátové variantě (opět kryté nalepenou kůží), a nebo taky v drahém ale historicky věrném kompozitním provedení - z opravdových šlach, dřeva a rohoviny. Pěkné je že existuje i několik variant mezi tím - jiné typy laminátu lépe napodobující přírodní materiály například. A nebo tzv. biokompozit - kombinace dřeva, rohoviny a moderních lepidel; zase o kus podobnější historické předloze, ale za poloviční cenu oproti pravému hornbow. Pokud tedy například toužíte po tureckém luku, u Grózera si ho můžete pořídit, a na obsahu vaší peněženky záleží jak moc historicky věrné materiály si můžete dovolit.

S Grózerovými luky se střílí dobře až výborně. Samozřejmě použité materiály pocit při výstřelu dost ovlivňují, obecně platí že čím dražší materiál, tím příjemnější výstřel; ale ani ty nejlevnější luky nelze označit za šunty, a svoji práci odvedou.

Grózerovy luky v žádném českém obchodě nekoupíte, je třeba nakupovat přímo z Maďarska a za eura. To na jednu stranu nákup zesložiťuje, na druhou stranu to není žádná krize. Po předchozí domluvě mailem to bez velkých problémů pošlou poštou, platba do zahraničí se děje převodem, a ačkoli jsem z toho měl obavy, vyřídil jsem to snadno přes internetové bankovnictví. Další pozitivum je že Grózer bydlí velmi blízko u hranic se západním Slovenskem, a tudíž i blízko k naší jižní Moravě. Pokud jste odtamtud, není zase takový problém ke Grózerovi zajet a nakoupit u něj osobně. Prý je velmi vstřícný, luky nechá vyzkoušet, popovídá a tak dále. Sám umí maďarsky a německy, a komunikaci v angličtině bez problému obstará jeho sekretářka.

Dodací lhůta je rozdílná podle toho jaký luk si vyberete. Pokud ho Grózer zrovna už má vyrobený (na webu má eshop s pravidelně aktualizovaným seznamem toho co má na skladě), dodá vám ho prakticky obratem. Pokud ne, musíte si ho nechat vyrobit na zakázku, a to u mně třeba trvalo 3 měsíce.

tady je něco o mém luku od Grózera (Turkish short bow, biocomposite):

Porovnání Kassai VS Grózer

Chtěl jsem napsat že Kassaiovy luky jsou o něco levnější. Grózer nicméně před nějakou dobou zahájil výrobu ještě levnějších luků (označuje je jako "nomad bows") takže už to tak docela neplatí. Přesto bych si v té levnější kategorii vybral asi spíš od Kassaie.

Grózer exceluje v tom, že že nabízí i luky sice dražší, ale materiálově lepší a historičtější.

Celkově když bych si nebyl úplně jistý co chci, tak bych asi bral luk od Kassaie, protože pak dostanu za dobrou cenu spolehlivý a dobře fungující luk. Na druhou stranu když mám konkrétní představu jaký luk, z jakého materiálu a jakého typu, tak bych šel spíš za Grózerem, který má bohatší portfolio výrobků a spíš si u něj vyberu něco, co bude mým požadavkům vyhovovat.