Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Petr Kavan

 Hrdě jsem se tu postavil vedle Kassaie či Cozmeie, abych mohl prezentovat techniku, která mi nejvíc přirostla k srdci.Je poměrně pravděpodobné, že nejsem jediný kdo ji používá, nicméně jsem si ji vymyslel sám, takže ji tu pojmenovávám po sobě.

DOPLNĚNÍ: Právě jsem zjistil že velmi podobnou techniku používá Lukas Novotny, legenda mezi výrobci luků (pocházejí od něj celosvětově proslulé luky značky Saluki). To mi, samozřejmě, notně pozvedlo sebevědomí. Lukas le liší tím, že nasazuje tahem a ne tlakem, a že střílí palcovým záběrem (což si jen myslím, na videích je to špatně vidět).

Uložení šípů - v přední ruce, na vnitřní straně luku, opeření je nahoru, šípy trochu nakloněné směrem ven. ŠÍPY MUSÍ BÝT ROZLOŽENÉ DO JEDNÉ VRSTVY KOLEM LUČIŠTĚ! Nikoli tedy v neuspořádaném svazku. Na tohle jsem ve videu zapomněl upozornit.
Oddělení šípu - Další šíp v pořadí nejprve ukazováčkem přední ruky trochu vykloním (NA TOHLE JSEM TAKY ZAPOMNĚL UPOZORNIT!). Potom uchopím konec tohoto šípu mezi palec a natažený ukazováček s prostředníčkem.
Založení šípu - tlakem. Zadní ruka skončí ve "slovanském držení", a tím také střílím.
Napnutí tětivy - slovanským držením. Napínají obě ruce.
Rychlost: ~ 1 šíp za 1,5 sekundy

 

Dovolím si tady shrnout proč jsem se nakonec dopracoval k této technice

1) Zakládání tlakem mi jde ze všech variant nejlíp, a slovanské držení k němu výborně sedí. Takže jsem hledal techniku, která mi umožní používat obojí.

2) Šípy v přední ruce jsou velmi spolehlivé, nerozsypou se ani při nejakčnějším pohybu, a bez ohledu na pohyb se dají snadno nahmátnout. Celé je to stabilnější než technika Mihaie Cozmeie (která se mi taky líbí) i než nabíjení přímo z toulce. Také šípy nezabírají místo v zadní ruce, kde potom může být třeba chladná zbraň.

3) Šípy vykláním, protože je to spolehlivější než vytahování (šíp se stále opírá o lučiště, při náhlém třesu jen tak neuteče). A potenciálně se dá provést i se širokými hroty na šípech.

4) Šípy držím opeřením nahoře, protože z té pozice zasadím šíp o kapku rychleji, než když je opeření dole.

5) Nedostatečnou kapacitu přední ruky (5-6 šípů) řeším pravidelným doplňováním dávek šípů z toulce. Dá se to provést dost rychle, i když samozřejmě zdržení to je.

 

Uplynul půlrok, trochu jsem se vylepšil a zároveň přišel na různé varianty této techniky. Viz video