Rychlá lukostřelba

ČeskyEnglish

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 26.1.2016

statistiky

Odolnost šípů, materiály

Řada textů na webu se věnuje problému jak správně vybrat šíp - z hlediska letových vlastností, pružnosti atd. Nikdo se ale nevěnuje hodnocení šípů z hlediska jejich odolnosti, a to je přitom právě věc, která je při rychlé střelbě docela důležitá. Jakmile se pokusíte dělat něco akčnějšího než střílet v klidu na velký terč, pravděpodobně začnete rychle přicházet o šípy. Taková sranda začne docela rychle lézt do peněz, takže si člověk položí otázku jak ztráty omezit. Já tady proberu různé materiály moderních šípů, přičemž důkaz kladu především na to co ten šíp vydrží.

Ještě na začátku podotknu, že čím slabší luk, tím méně šípy likviduje.

Dřevo

Dřevěné šípy jsou prostě klasika. Já jsem od začátku tvrdil že jiné nechci, protože tohle je přeci to pravé historické. Dřevěné šípy se prodávají za cca 90 - 130Kč - mluvím tady o běžných "spotřebních" terčových šípech. Pokud zatoužíte po echt historicky věrných s kovanými hroty, ručně vázanými peříčky atd., tak cena může vyšplhat daleko výš.

Cena je to na šípy poměrně průměrná, což je celkem dobře. Problém je ovšem trvanlivost - dřevěné šípy se velmi snadno lámou. Když vystřelíte v lese, stačí jednou štrejchnout strom, šíp narazí bokem do jiného a zlomí se. Vystřelíte na terč, šíp neletí ideálně a zapíchne se z boku, načež se ohne a zlomí vlastní setrvačností. Střelíte na letící kotouček, ten se po nárazu zvrtne a šíp se zlomí o odpor vzduchu. Dřevěné šípy prostě vydrží málo, a to je jejich obrovská slabina.

Cena dřevěných šípů se dá snížit tím, že si je budete sestavovat sami. To samozřejmě platí pro všechny šípy, ale u dřevěných se to tak nějak nabízí. Pokud si nakoupíte všechny součásti a dodáte peříčka z vlastních zdrojů, tak se dostanete na cenu okolo 50-60kč na šíp, což už je velmi dobré. Jenže výroba šípu není úplně jednoduchá, a žere to čas. Což se může rychle stát neúnosné.

Laminát

Setkal jsem se s jediným typem laminátových šípů, a to je velmi levný šíp EZ (cca 60Kč). Je pravda, že laminátová tyčka vydrží o něco víc než dřevěná, i když úplně všechno taky ne - má tendence se štípat podélně. Dotyčný šíp EZ ovšem velmi snadno přicházel o hrot, o letky a tak vůbec, a navíc byl dělaný jen pro slabé luky (cca do 40lbs), takže ze silnějších se už moc dobře nestřílelo. Jako pozitivum je ale třeba uvést že laminátový šíp je tenký, takže se jich snadno udrží víc v jedné ruce.

Celkově je tento šíp fajn když děláte něco, u čeho se šíp dá ztratit. Pak vám ztráta tolik nevadí, protože šíp byl velmi levný. Já jsem si ho třeba bral na střílení po lese.

Hliník / dural

Hliník a dural jsou samozřejmě dvě odlišné věci (dural je slitina hliníku), ovšem nabyl jsem dojmu, že výrobci šípů to nějak nerozlišují. Ten samý šíp se na některých obchodech označuje jako hliníkový, na jiných jako duralový ... takže bych k tomu přistupoval jako kdyby šlo o ekvivalenty. Ceny jsou cca 80 - 250Kč - takže rozptyl je tady poměrně velký, a ceně obvykle odpovídá kvalita provedení. Speciálně u hliníkových šípů je kvalita docela důležitá.

Hliníkový šíp má výhodu že se nezlomí téměř nikdy. Na druhou stranu se může ohnout. Ohnutý šíp můžete v ruce narovnat a střílet dál, což je fajn, ovšem nikdy se vám ho už nepodaří vrátit do původní dokonalé rovnosti. Po pár ohnutí a narovnání je šíp zvlněný tolik, že se o přesnosti střelby nedá moc mluvit. Člověk by nakonec řekl, že dřevěný šíp by byl lepší, protože část toho, co by hliníkový šíp ohnulo, by zvládnul zkompenzovat přirozenou pružností.

Na druhou stranu problém ohýbání je problémem především u levných variant. Pro porovnání jsem si pořídil i několik solidních duralových šípů Easton s pružností vhodnou pro můj typ luku, a je to jako nebe a dudy. Šíp se mi podařilo velmi mírně ohnout pouze jednou při přímém zásahu do kamene. Jinak přežil všechno co jsem na něj zkusil, včetně přímého výstřelu z blízka do stromu nebo trefování kotoučků. Šíp je jinak těžší než karbonový nebo laminátový, což může být špatně (nedostřelím tak daleko) nebo dobře (dá to větší ránu, je to realističtější). Tloušťka šípů je srovnatelná se dřevěnými, takže výhodu tenkých šípů to nemá.

Hliníkové šípy jsou tedy velmi dobré z hlediska odolnosti, pokud na nich nešetříte. Skutečně se vyplatí koupit čtyři dražší, než deset levných. Na druhou stranu pokud se je chystáte spíš ztrácet než lámat, je zase lepší vzít ty levné.

Karbon

Netuším co ten karbon je vlastně za materiál (čistý uhlík to pravděpodobně nebude). Na omak je to teplé a hladké jako plast, nechladí to jako kov. Šípy jsou tenčí než dřevěné nebo hliníkové. Ceny se pohybují cca 130 - 330 Kč.

Karbon mi připadá jako ten nejodolnější materiál. Na rozdíl od hliníku se neohne, na rozdíl od dřeva nepraská. Pořídil jsem si několik těch levnějších karbonových šípů, a už ty mi připadají hodně odolné a přežily bez úhony všechno co jsem na ně zkusil, včetně přímého zásahu kamene a stromu. Pouze mi připadají až moc lehké, což je ale asi spíš vlastností toho konkrétního dříku. Dokonce ani netrpěly na povolování hrotu nebo končíku, což byl jinak obecný problém všech levných variant ostatních typů šípů.

Suma sumárum - pokud chcete sadu odolných šípů na tréning něčeho nového, pořiďte si třeba i levné karbonové. Stojí to za to.